Jak płyta wielkoformatowa zmieniła wnętrza?

Popularnie nazywane spiekami kwarcowymi, gresowe płyty wielkoformatowe zmieniają tradycyjne wyobrażenia o zastosowaniu płytek ceramicznych i dokonują rewolucji we wnętrzach.

Zastosowanie

Duży format to nie tylko łazienki, czy inne "strefy mokre", ale także materiał, który świetnie sprawdza się w pozostałych pomieszczeniach oraz na zewnątrz 




Płyty wielkoformatowe ze względu na technologię produkcji mogą być zastosowane niemal w każdych warunkach, od łazienek, salonów, czy korytarzy, poprzez kuchnie i blaty kuchenne, aż do okładzin elewacyjnych.



Płyty mimo nieznacznej grubości (od 3 do 6 mm) świetnie sprawdzają się zarówno na ścianie jaki na podłodze.

Rozmiar czasem ma znaczenie

Zaletą dużego formatu jest... jego rozmiar. W ofercie najczęściej znajdziemy płyty o wymiarach 320x160, 300x150,300x100 czy 240x120 cm dzięki czemu po ułożeniu uzyskujemy niemal bez spoinowe powierzchnie, a płyty idealnie komponują się we wnętrzach i nadają im charakteru (przy okazji są też bardzo praktyczne, zabrudzone ściany wystarczy przetrzeć mokrą gąbką). 





Kilka słów o bogatym wzornictwie


Paleta wzorów jest szeroka. Mamy tutaj do wyboru szereg odcieni bardzo popularnych szarości czy monokolorów, powierzchnie naśladujące marmur lub trawertyn oraz wielokolorowe i wzorzyste przypominające tapety.




Trwałe i mrozoodporne


Płyty wielkoformatowe podobnie jak płyty gresowe są krzemionkową mieszanką. Prasowane pod dużym naciskiem i wypalane temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, uzyskują (tak jak tradycyjne gresy) wysoką odporność na ścieranie oraz nie chłoną wody przez co są materiałem mrozoodpornym.



Montaż


Ze względu za rozmiar płyty wielkoformatowe wymagają specjalistycznych narzędzi oraz dedykowanych zapraw klejących (wysoko elastyczne oznaczone C2 S2). 




Do montażu potrzeba przynajmniej dwóch osób, które używając specjalnych uchwytów umieszczają płytę w pożądanym miejscu. Aby dociąć płytę najczęściej używa się maszyny przypominającej gigantyczną linijkę, po której przesuwa się tnący, diamentowy rysik.

Prezentowane kolekcje dostępne są w salonie CeramCity. Setki wzorów więcej można zobaczyć na naszej ekspozycji, jednej z największych w Polsce. Zapraszamy do salonu wnętrz na Zakopiańskiej 56A w Krakowie.